Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Munkács polgármestere a Mukachevo.net hírportálnak elmondta, fogalma sincs, milyen fejlemények várhatóak, de hivatala fokozott biztonsági intézkedéseket vezet be, különös tekintettel a kulcsfontosságú objektumokra és intézményekre. A hétvégén lövöldöző Jobboldali Szektor fegyveresei a hegyek közé húzódtak vissza.
A hétvégén kirobbant fegyveres összetűzés miatt fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be Munkácson, a városban megerősítették a kulcsfontosságú létesítmények őrzését, lemondták a tömegrendezvényeket – jelentette be hétfőn Lengyel Zoltán polgármester.
Az elöljáró a Mukachevo.net munkácsi hírportálnak elmondta: a városban nyugalom van, a fegyveres összetűzés nem folytatódik, a polgármesteri hivatal azonban elrendelte valamennyi közműszolgáltató és állami objektum megerősített őrzését. Munkácson a Jobb Szektor (PSZ) szervezetnek nincsenek fegyveresei, a helyzet egyelőre változatlan – tette hozzá. Mint közölte, elképzelése sincs arról, hogyan fognak alakulni a fejlemények. A hírportál szerint a városban lemondtak minden tömegrendezvényt, a többi között elhalasztották a Munkácsi Állami Egyetem diplomaátadó ünnepségét is.
Munkácson szombaton három halálos áldozatot követelő és 11 ember, közte négy civil sebesülését okozó fegyveres összetűzés robbant ki a PSZ szélsőséges szervezet fegyveresei és Mihajlo Lanyo ellenzéki parlamenti képviselő testőrsége között egy sportkomlexumban, s a konfliktusba a rendőrség is beavatkozott. A tűzharcban, amely a városban, majd a mellette elhaladó forgalmas autóúton is folytatódott, a PSZ fegyveresei Kalasnyikov gépkarabélyokon kívül harckocsi-elhárító gránátvetőket, golyószórókat és mesterlövész puskákat is bevetettek.
A PSZ menekülő fegyvereseit a hatóságok szombaton megadásra szólították fel. A tűzharc után a Munkács környéki hegyek közé visszavonult PSZ-egység parancsnoka egy közösségi oldalra felett videofelvételen azt mondta, Lanyo kezdeményezte a találkozót a PSZ kárpátaljai szervezetével, mert nem tetszett neki, hogy a PSZ járőrei ellenőrzésük alá vonták a kárpátaljai határátkelőhelyeket és akadályozták az ott folyó csempészést.
A Csap-Kijev főútnak az a szakasza, ahol a harcok folytak, még hétfőn is le volt zárva.
Vasárnap Munkácsra érkezett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai missziójának küldöttsége, amelynek tagjai találkoztak Lengyel Zoltán polgármesterrel, a rendvédelmi szervek helyi és Kijevből Munkácsra érkezett vezetőivel, és felkeresték a kórházat, ahol a tűzharc sebesültjeit ápolják.
A küldöttség jelentése szerint, amely több kárpátaljai hírportálon is olvasható, a város körül fokozott biztonsági intézkedések tapasztalhatók, a rendőrök több közúti ellenőrző pontot állítottak fel, nagy erőkkel van jelen a rendőrségen kívül az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), valamint a hadsereg.
Az EBESZ munkatársai látták, amint Munkács felé tart egy 11 páncélozott csapatszállító járműből, két katonákkal tele teherautóból és egy üzemanyag-szállító tartálykocsiból álló menetoszlop, a város közelében pedig az SZBU tíz páncélozott kisbuszával találkoztak. Az EBESZ-ben közölték, hogy továbbra is figyelemmel követik a fejleményeket Kárpátalján.
A Jobb Szektor az európai integráció melletti és a Janukovics-rezsim elleni tavalyi Majdan-tüntetések önvédelmi erőiből jött létre. Tagjait az oroszbarát szakadárokkal vívott kelet-ukrajnai harcok miatt fegyverezték fel, és az ukrán reguláris fegyveres erők oldalán részt vesznek az oroszbarát szakadárokkal vívott összecsapásokban. A PSZ tagjai azonban, Kijev ez irányú törekvései ellenére nem tagolódtak be teljesen a hadseregbe, és nem engedelmeskednek maradéktalanul a hadvezetés parancsainak.